Részvénypiaci összefoglaló – Kezdődik a második felvonás???

    Készült: 2008. X. 26.

A mostani részvénypiaci összefoglaló megírásakor viszonylag könnyű helyzetben vagyok, az elmúlt hetekben leírtakat kell megismételnem. Három héttel ezelőtt a globálisan is jelentős tőzsdei indexek 4-5 százalékkal alatta zártak a korábbi támasz szintjeiknek, majd bekövetkezett a tőzsdekrach. Az akkori mélypont október 10.-én volt. Utána héten jött a korrekció, ami csupán két napig tartott. Azóta az árak konszolidálódni látszottak a fejlett országok tőzsdéin. Ezzel kapcsolatban a múlt héten azt írtam, hogy a befektetői pánikhangulat kezd átalakulni depresszióvá és ezt a véleményemet most is fenntartom.

A pénteki nap újabb fordulópontnak tűnik, a fejlett országok tőzsdéi – újabb nagy mértékű csökkenéssel – az október 10.-i szint alatt zártak. A helyzet nagyon hasonlít a három héttel ezelőttihez: nagyon rossz befektetői hangulatban elkezdődött az árfolyamok esése. A feltörekvő gazdaságok piacain – köztük a budapesti börzén - még rosszabb a helyzet, már egy bő hete az október 10.-i lokális mélypont alá kerültek az árfolyamok. Ezek alapján én a jövő hétre a részvényárfolyamok további jelentős csökkenését valószínűsítem.

A helyzet természetesen most sem egyértelmű, amellett is szólnak érvek, hogy egy jelentős emelkedés is elkezdődhet. Először is október eddig eltelt részében olyan nagymértékű árfolyamcsökkenés volt a részvénypiacokon, ami történelmi léptékkel is rendkívülinek számít. Az óriási zuhanásokat pedig általában erőteljes korrekció szokta követni. A következő táblázatban összefoglaltam néhány tőzsdei index veszteségének mértékét szeptember utolsó napjához képest.

Index Dow Jones DAX Nikkei 225 BUX
Csökkenés mértéke 23% 26% 32% 37%

Összehasonlításul itt látható a Dow Jones Ipari Átlag öt legnagyobb havi csökkenése az 1929-1932-es időszakban.

Időszak 1931. szept. 1932. ápr. 1929 okt. 1932. máj. 1930. jún
Csökkenés mértéke 31% 23% 21% 21% 18%

A második pozitív jelnek azt tartom, hogy 4-5 évente követik egymást a tőzsdei mélypontok, az utolsó 2003 tavaszán volt, tehát időszerű az irányváltás. (A S&P 500 hosszú távú grafikonján jól látszik ez a ciklusosság.)


A harmadik pozitív jel a gyertyadiagrammon látszik, pénteken a napi mélypontnál sokkal magasabban zártak az indexek. például a DAX index 7%-ot emelkedett a legalacsonyabb értékéhez képest (és 5%-ot veszített az előző napi záróból).


Összefoglalás:
A tőzsdei helyzet a szokásosnál is bizonytalanabb, bármilyen irányban elindulhatnak az árfolyamok. Hosszabb távon bízok a válság megoldódásában, de a jövő hétre én inkább csökkenést valószínűsítek. Az ajánlásom kivárás, ha valaki mégis pozíciót nyit, akkor is csak a befektethető tőke kisebb hányadán vásároljon most részvényt. A muníció nagy részét még tartalékolni kell arra az időre, amikor már bizonyítékok lesznek a hosszútávú trend elindulására. Ne felejtsük el: a mélypont csak szerencsével található el, a hosszútávú befektetés pedig nem szerencsejáték.


A weblap készítői semmilyen felelősséget nem vállalnak ezen elemzés alapján hozott – esetleg veszteséggel járó – befektetési döntésekért.
Rendkívül kockázatos pusztán a technikai elemzés alapján befektetni a tőzsdén. A végleges döntést mindenkinek csak saját befektetési stratégiája figyelembevételével, a fundamentumok vizsgálata után szabad meghoznia.