Részvénypiaci összefoglaló

    Készült: 2008. X. 12.

Egy héttel ezelőtt a tőzsdei klímát nagyon bizonytalannak éreztem és az árfolyamok esését valószínűsítettem. A zuhanás bekövetkezett, aminek mértéke történelmi összehasonlításban is magas volt. Most sok elemző és gazdasági újságíró globális gazdasági összeomlást vízionál. Azt egyelőre senki sem tudja, hogy elkezdődik-e egy durva világgazdasági recesszió. Ez olyan kérdés, amiben csak utólag (néhány év múlva) lehet okosnak lenni. Én mindenesetre bízok a helyzet közeli javulásában. A tőzsdei illetve pénzpiaci pánikidőszakok körülbelül négy-öt évente követik egymást, ezek mélypontján sokan kongatják a vészharangot, de szerencsére komolyabb gazdasági összeomlás nem szokott bekövetkezni. Ilyesmire egy évszázadban egy-két alkalommal kerül sor.

A múlt heti zuhanást két tényező motiválta: a pánik és a tőkeáttételes pozíciók kényszerlikvidálása. Nem számítottak a trendvonalak, az indikátorok, a fundamentumok. A félelem és a kényszer mozgatott mindent.

Amikor nem alkalmazhatóak a szokásos elemzési módszerek érdemes megnézni a történelmi analógiákat. Az elmúlt száz évben két tőzsdekrachot szoktak megemlíteni a gazdasági sajtóban illetve a történelem tankönyvekben. (Érdekes módon mindkettő októberben volt.) Az 1987-es összeomlás teljesen más jellegű volt, mint a mostani. Mindössze négy napig tartott, ha a hétvégét nem számoljuk. Október 13. és október 19. között 31%-ot esett a Dow Jones index. Ebből 23% október 19.-re jutott. Ezután normalizálódtak az árfolyamok és újra emelkedés kezdődött.

A másik „híres” összeomlás a nagy gazdasági világválsághoz kapcsolódik. Ezzel kapcsolatban egy tévhit él a köztudatban. Szinte mindenki azt hiszi, hogy 1929 októberében néhány nap alatt omlottak össze az árak a tőzsdén. Tényleg volt egy óriási zuhanás abban a hónapban, de a válság azért számít páratlannak a modern gazdaságtörténetben, mert hosszú ideig tartott. A Dow Jones 1929 augusztusi értékének 89%-át veszítette el 1932 júniusáig. A következő táblázatban összefoglaltam az időszak öt legnagyobb havi veszteségét.

Időszak 1931. szept. 1932. ápr. 1929 okt. 1932. máj. 1930. jún
Csökkenés mértéke 31% 23% 21% 21% 18%

Ebben a rangsorban 1929 októbere csak harmadik-negyedik holtversenyben. (Az igazsághoz hozzátartozik, hogy hónap közben még húsz százalékkal alacsonyabban is járt az index, ahonnan hóvégére visszakorrigált.)

Az alábbi táblázatban összefoglaltam néhány jelentős index e havi teljesítményét. Világosan látszik a táblázatból, hogy a múlt heti tőzsdei zuhanás történelmi léptékben számolva is párját ritkítja, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lesz további esés ebben a hónapban.

Index Dow Jones DAX Nikkei 225 BUX
Csökkenés mértéke 22% 22% 26% 23%

Mit lehet tanácsolni egy ilyen helyzetben? Ez a weblap a hosszú távú befektetési döntésekben próbál tanácsot adni a technikai elemzés segítségével. A mai tőzsdei szituációban a technikai elemzés megbízhatósága nagyon alacsony. Aki hosszútávú részvénybefektetésben gondolkodik, annak három dolgot javaslok:
-Vegye nagyon komolyan azt az aranyszabályt, miszerint ne tőzsdézz olyan pénzből, amire szükséged van!
-Jó fundamentumokkal rendelkező cégek részvényeiből vásároljon, amelyek valószínűleg nem mennek csődbe akkor sem, ha súlyosbodik a pánik.
-Bízzon abban, hogy nem most vagyunk a 2. Nagy Gazdasági Világválság közepén.

Rövidebb időszakra már lehet forgatókönyveket felvázolni. Az biztos, hogy a volatilitás nagyon magas marad. Esésben pánikszerű eladások lesznek, emelkedésben pedig az fog pánikszerű vásárlásokhoz vezetni, hogy a spekulánsok egy része nem mer kimaradni az emelkedés kezdetéből. Ezzel együtt is úgy gondolom, hogy a jövő hét végén magasabbak lesznek az árfolyamok, mint most. Az elmúlt időszak esése már korrekciót kíván.

Végezetül itt látható néhány tőzsdei grafikon – elemzések nélkül. Úgy gondolom, a képek magukért beszélnek.










A weblap készítői semmilyen felelősséget nem vállalnak ezen elemzés alapján hozott – esetleg veszteséggel járó – befektetési döntésekért.
Rendkívül kockázatos pusztán a technikai elemzés alapján befektetni a tőzsdén. A végleges döntést mindenkinek csak saját befektetési stratégiája figyelembevételével, a fundamentumok vizsgálata után szabad meghoznia.